Aký vykurovací zdroj si vybrať? Ako kúriť a minúť čo najmenej?
+421 905 753 114, Popradská 21, 06401 Stará Ľubovňa

Ako kúriť a minúť, čo najmenej peňazí?

Ako kúriť a minúť, čo najmenej peňazí?
Lukáš Guľáš

Ako kúriť a minúť čo najmenej peňazí ? To je otázka, ktorú si kladú mnohí z nás, či už rekonštruujete alebo staviate nový dom. Štatistiky hovoria, že priemerná 4 členná rodina minie za rok približne 1 500 € za energie. Aký vykurovací zdroj si preto vybrať? Plynový, alebo elektrický zdroj? Splyňovací kotol na drevo, či biomasu? Solárny systém, či tepelné čerpadlo..? Čo si vybrať a aké sú ich pozitíva a negatíva sa dočítate nižšie.

Ako si vybrať správny vykurovací zdroj pre svoj domov

Určite mi dáte za pravdu, že jedným z rozhodujúcich faktorov je minúť, čo najmenej peňazí za vykurovanie. Skôr ako sa začnete zamýšľať, aký zdroj vykurovania si vybrať je potrebné skontrolovať, či nám teplo neuniká zlou ventiláciou alebo v dôsledku vzniku tepelných mostov. Tepelné mosty vznikajú napríklad pri nadokenných a naddverových prekladoch, pri okrajoch strechy, v mieste napojenia stropných nosných prvkov s obvodovou a pri lodžiách. Všetky miesta s tepelnými mostami je potrebné prekryť efektívnym tepelnoizolačným materiálom. Ďalšie otázky na ktoré si musíte zodpovedať pri výbere vykurovacieho zdroja sú:

  • aký objekt chceme vykurovať,
  • koľko hodín denne je potrebne kúriť na plný výkon,
  • akú máme dostupnosť zdrojov vykurovania,
  • aké sú ceny vykurovacích zdrojov a jeho vstupných nákladov
  • aké sú vplyvy vykurovania na životné prostredie.

Najpoužívanejšie zdroje vykurovania

 Medzi najpoužívanejšie zdroje vykurovania patrí  zemný plyn, elektrina, drevo, uhlie, biomasa a čoraz viac sa do popredia dostávajú tepelné čerpadlá.

Zemný plyn

Zemný plyn patrí k najpoužívanejšiemu zdroju energie pri vykurovaní bytov a domov. Dostatok kvalitných výrobcov ponúka na trhu veľké množstvo výrobkov. Plynové kotly si môžeme vybrať podľa toho ako ich chceme umiestniť, čiže poznáme stacionárne a závesné kotle.  Z hľadiská technologického si môžeme vybrať z troch kotlov, a to štandardného-vysokotepelného, nízkotepelného a kondenzačného. Samozrejme dôležitý je aj faktor na čo ho chceme využívať, či iba na vykurovanie alebo  na vykurovanie a ohrev TÚV, alebo či kotol chceme napojiť na externý zásobník.

Najpopulárnejšie kotly sú kondenzačné, ktoré sa považujú za najlepšie riešenie, ak si potrpíte na účinnosť a teda úsporu prevádzkových nákladov na kúrenie, ale i šetrnosť voči životnému prostrediu.

Tieto plynové kotly využívajú kondenzačné teplo vodnej pary, ktorá okrem iného vzniká pri spaľovaní zemného plynu. Celý proces kondenzácie (zmena skupenstva z plynného na kvapalné, skvapalnenie) prebieha v špeciálnom kotlovom výmenníku a vďaka tejto črte môžu mať kondenzačné kotly reálnu účinnosť (po odpočítaní všetkých tepelných strát, s ktorými musíme počítať v ostrej prevádzke) až 97,4 %. Jeho najväčšou nevýhodou je stúpajúca cena plynu a nie je všade zavedený.

Vykurovanie elektrickou energiou

Elektrina je zavedená takmer všade, hoci elektrická sieť nie je vždy dostatočne nadimenzovaná na prevádzkovanie elektrokotla. Výhody elektrického zdroja sú podobné ako v prípade plynu. Problémom bývajú aj zvyšujúca sa cena a skutočnosť, že pri niektorých vyhrievačoch rozhoduje o tom, kedy a ako sa bude kúriť, skôr rozvodný závod. Elektrokotly sú konštruované na rôzny výkon (napríklad niektoré rady kotlov majú maximálny výkon od 9 do 24 kW i viac).

 Kotly na tuhé palivo

Kotly na tuhé palivo sú najčastejšie využívane na dedinách, kde ich najväčšou výhodou je pomerne nízka nákupná cena. Za nízkou cenou sa ale skrýva, jeho manuálne spracovanie, ktoré nemá nikto rád. Kotly na tuhé palivo sú s horným, alebo so spodným spaľovaním. Poznáme dva typy týchto kotlov a to neautomatické ručné kotly, kde treba palivo mechanicky ukladať do násypnej šachty, alebo poloautomatické kotly, pri  pri ktorých obsluha pripraví palivo na zásobník, umiestnený mimo kotla. Z neho sa vlastnou hmotnosťou zosúva palivo na rošt. Moderné automatické kotly na tuhé palivá sú vybavené dopravníkom a pohyblivým pásovým roštom s automatickým riadením. Kotly na tuhé palivá sú konštruované buď ako liatinové článkové kotly, alebo ako oceľové kotly. Výhodou liatinových materiálov je odolnosť proti korózii, neznášajú však náhle teplotné výkyvy. Oceľové kotly sa skladajú zo spaľovacej komory a žiarových rúrok, ktorými prechádzajú spaliny. Majú však nižšiu tepelnú účinnosť. Medzi ekologické zdroje tepla patrí aj biomasa (pelety, štiepky), ktorá si nevyžaduje častú obsluhu kotla (niektoré typy kotlov na biomasu kúria aj vyše týždňa) a umožňuje reguláciu celého systému. Zostávajú však problémy s obstarávaním, so skladovaním, s vynášaním popola a občasným dopĺňaním zásobníka kotla.

Tepelné čerpadlá

Práve tepelné čerpadlá patria medzi alternatívne zdroje energie. Čo je ich najväčšou výhodou? Ekologickosť, úspora nákladov na vykurovanie a štátna dotácia do výšky 3 700€ na tepelné čerpadlo a fotovoltiku cez SIEA. Kúpa tepelného čerpadla je nemalou investíciou, ktorá sa Vám však rýchlo vráti. Na kúrení sa dá ušetriť aj 80 % nákladov. Bez starostí s palivom, obsluhou zariadení či vysokou prašnosťou v dome môžete kúriť za cenu porovnateľnú s prevádzkou kotla na drevo. Podľa názorov odborníkov Vám môže tepelné čerpadlo znížiť mesačné náklady na kúrenie v rodinnom dome bežnej veľkosti zo 110 eur na 30 eur. A návratnosť je pritom cca 6 až 8 rokov. Všeobecne sa odborníci zhodujú, že tepelné čerpadlo môže jednej domácnosti oproti plynovému kotlu ušetriť na vykurovaní až takmer 1.000 eur ročne. Návratnosť je pritom rýchlejšia v moderných nízkoenergetických novostavbách, ktoré majú pre tepelné čerpadlá prispôsobenú celú vykurovaciu sústavu (podlahové kúrenie, prípadne radiátory navrhnuté pre nižší tepelný spád).

Tepelné čerpadlá sa rozdeľujú do niekoľkých typov podľa spôsobov získavania a odovzdávania tepla.

Zariadenie voda – vodačerpá teplo z podzemnej vody a odovzdáva ho vode vo vykurovacom systéme, patrí k obľúbeným vďaka nízkym prevádzkovým nákladom. Na druhej strane však má vyššie náklady na servis a je tu aj vyššia cena samotného zariadenia.

Tepelné čerpadlo zem – voda poskytuje zase vyrovnaný výkon, vysoký vykurovací faktor a dlhú životnosť.

Čerpadlo vzduch – vodaberie teplo z okolitého vonkajšieho vzduchu, láka nižšou cenou. Tiež je pomerne jednoduchá jeho inštalácia. Oproti iným druhom zariadení však ponúka menšiu účinnosť, hlavne v zime je hlučnejšie a závislé od zmien vonkajšej teploty.

Výber nie je ľahký, a preto je ideálne, ak sa poradíte pred kúpou s odborníkom, ktorý vám odporučí vhodný typ aj s prihliadnutím na veľkosť vášho domu a okolité podmienky. Budeme radi ak sa nám ozvete. Gekotech je tu pre Vás.