Tepelné čerpadlo, jeho výhody, funkčnosť a druhy čerpadiel
+421 905 753 114, Popradská 21, 06401 Stará Ľubovňa

Výhody a funkčnosť tepelných čerpadiel

Výhody a funkčnosť tepelných čerpadiel
Lukáš Guľáš

Vedeli ste, že tepelné čerpadlo je základom radu strojov a zariadení, ako je chladnička, mraznička, klimatizácia a niektoré druhy vykurovania? Je to stroj, ktorý čerpá teplo z jedného miesta na druhé, vynaložením vonkajšej práce. Zvyčajne je to z chladnejšieho miesta na teplejšie. Usaďte sa, spravte si kávu, alebo čaj a využite  tento článok, ako zdroj nových informácií, ktoré Vám pomôžu pri rozhodovaní výberu tepelného čerpadla.

Konštruktérom prvého tepelného čerpadla, ktoré možno ešte aj dnes považovať za revolučný spôsob vykurovania, je Slovák Aurel Stodola. Jeho čerpadlo z roku 1928 je najstaršie na svete a dodnes vykuruje radnicu vo švajčiarskom Zürichu. Toto čerpadlo typu voda/voda odoberá teplo zo Zürišského jazera.

Vykurovať, ohrievať vodu, ale aj schladiť miestnosť, to všetko sa dá prostredníctvom kvalitných tepelných čerpadiel. Čo je k tomu potrebné? Obnoviteľné prírodné zdroje, ako energia získaná zo vzduchu, vody alebo zeme. Tepelné čerpadlá využívajú 25% elektrickej energie a 75% prírodnej obnoviteľnej energie, ktorá je pre nás zadarmo. Tomu sa hovorí: Užívanie si energetických výhod!

Tepelné čerpadlá vzbudzujú stále viac pozornosti, napriek tomu treba rátať s vyššou vstupnou investíciou. S tým Vám však vie pomôcť štát, a to dotáciou až do výšky 3 700 €, na tepelné čerpadlá a fotovoltiku cez SIEA. Samozrejme ak potrebujete viac informácií o dotácií, kontaktujte nás, radi Vám pomôžeme. Investícia do tepelného čerpadla sa však zaručene vráti! Nezabudnite venovať  pozornosť nielen kúpe nového zariadenia, jeho parametrom a nastaveniu, ale aj tepelnej izolácii, kvalite okien a ďalším faktorom, ktoré majú vplyv na energetickú náročnosť objektu. 

Ako funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo reguluje teplotu prenášaného tepla. K tepelnému čerpadlu patria tri základné komponenty: vonkajšia jednotka (výparník), vnútorná jednotka(y)(kondenzátor) a chladivo. Chladivo prenáša teplo, ako cirkuluje medzi vonkajšou a vnútornými jednotkami.

Takto funguje tepelné čerpadlo v praxi:

  • Výparník získava energiu z obnoviteľného zdroja (vzduch, voda, zem alebo solárna energia) vynútením premeny kvapaliny na plyn.
  • Kompresor stlačí plyn, ktorý zvýši svoju teplotu.
  • Kondenzátor potom pri návrate plynu do kvapalného stavu umožňuje preniesť jeho teplo do systému vykurovania.
  • Expanzný ventil znižuje tlak chladivá, čím sa spúšťa nový cyklus procesu vyparovania.

Zdroje obnoviteľnej energie

Existuje viacero technológií tepelných čerpadiel, ktoré sa líšia využívaním zdrojov obnoviteľnej energie:

Technológia tepelného čerpadla podzemný zdroj-voda

Tepelné čerpadlá využívajúce energiu podzemných zdrojov získavajú obnoviteľnú energiu z tepla v zemi. Inštalácia si vyžaduje pozemok a z dlhodobého hľadiska výrazne znižuje vypúšťanie uhlíkových emisií, no samozrejme  pomáha ušetriť náklady za energiu.

Ako to celé vyzerá v praxi:

  1. Tepelné čerpadlo- jedna vnútorná jednotka s tepelným čerpadlom a s integrovaným zásobníkom na teplú vodu sa pripojí systému na prípravu teplej pitnej vody a vykurovacím telesám v dome.
  2. Teplá pitná voda- zásobník na teplú pitnú vodu namontovaný vo výrobe poskytuje stále teplú pitnú vodu.
  3. Vykurovanie priestoru- poskytuje možnosť pripojenia k podlahovému vykurovaniu, radiátorom a konvektorom tepelného čerpadla.
  4. Podzemný kolektor- vertikálna sonda alebo horizontálny kolektor sa vloží do zeme a pripojí sa k tepelnému čerpadlu vnútri domu.

Technológia tepelného čerpadla typu vzduch-vzduch

Či už rekonštruujete dom alebo staviate nový, Daikin tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch je logickým riešením pre potreby vykurovania a chladenia. Tento typ tepelného čerpadla sa jednoducho inštalujú a je ideálnym riešením na výmenu starej elektroinštalácie. Flexibilné jednotky sa prispôsobia každej miestnosti. Tepelného čerpadlá typu vzduch-vzduch je  napájané 80% energiou zo vzduchu a 20% elektrickou energiou. Vykurujú a ochladzujú domov s triedou energetickej účinnosti A+++, čo je najvyššia možná energetická účinnosť na trhu.

 

Technológia LT tepelného čerpadla typu vzduch-voda

Práve táto technológia je účinné riešenie na vykurovanie, chladenie a prípravu teplej pitnej vody. Považuje sa za dokonalé riešenie pre novostavby. Nízko-teplotné tepelné čerpadlá typu vzduch-voda Daikin je ideálnym riešením pre novostavby. Pri kombinácii s podlahovým vykurovaním, alebo nízko-teplotnými radiátormi vyžaduje konfigurácia menej energie na vykurovanie domu. Tepelné čerpadlá Daikin typu  vzduch-voda sú navrhnuté v Európe pre Európu a sú vhodné pre všetky európske klimatické podmienky počas celého roka. Získavaním obnoviteľnej energie zo vzduchu dokáže nízko-teplotný systém vykurovať, ochladzovať a ohrievať teplú vodu a dodávať ju domov udržateľným spôsobom. Funguje na 75% obnoviteľnej energie získanej zo vzduchu a 25% z elektrickej energie. Pre vykurovanie dosahuje triedu energetickej účinnosti A++.

Solárnou energiou sa dá usporiť pri príprave teplej pitnej vody. Solárne panely sa jednoducho inštalujú a vygenerujú až 70% energie, ktorú tepelné čerpadlá a kotly na prípravu teplej pitnej vody potrebujú. Solárne systémy značky Daikin sú dostupné pre všetky typy budov, dokážu uspokojiť potreby malých aj veľkých domov. Môžete si vybrať medzi beztlakovým a tlakovým systémom prípravy teplej pitnej vody.

Nízko-teplotné tepelné čerpadlá typu vzduch-voda sú kompatibilné s rôznymi vykurovacími a chladiacimi telesami. Takto môžete vybrať ideálnu kombináciu pre svoj interiér.

Technológia hybridného tepelného čerpadla

Ideálna kombinácia hybridného tepelného čerpadla je čerpadlo Daikin Altherma Hybrid, ktorý  kombinuje obnoviteľnú technológiu tepelného čerpadla vzduch-voda s technológiou kondenzačného kotla, aby poskytlo čo najvyššiu účinnosť. Jeho inteligentné programovanie pomáha ušetriť až o 35% viac energie, než bežný kondenzačný kotol automatickým určením najhospodárnejšej a energeticky najúčinnejšej kombinácii na základe cien za energiu, vonkajších teplôt a vykurovacieho výkonu vnútornej jednotky.

Získavaním energie zo vzduchu využíva tepelné čerpadlo Daikin Altherma Hybrid optimálnu kombináciu obnoviteľnej a klasickej energie na vykurovanie a prípravu teplej pitnej vody pre domov. Pri prevádzke v režime tepelného čerpadla je systém napájaný obnoviteľnou energiou zo vzduchu a dokáže dosiahnuť energetickú účinnosť až do triedy A++.

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma Hybrid je vybavené unikátnym výmenníkom tepla so zdvojeným okruhom, využíva technológiu kondenzačného kotla na vykurovanie a prípravu teplej pitnej vody o 10 až 15% účinnejšie než bežné plynové kondenzačné kotly.

Hybridné tepelné čerpadlá sú ideálnym riešením pre rekonštrukcie a výmenu starých kotlovKompaktný dizajn tepelného čerpadla Daikin Altherma Hybrid vyžaduje minimálny inštalačný priestor a bezproblémovo sa pripája k existujúcemu potrubiu a radiátorom. Takto si môžete užiť energetickú účinnosť tepelného čerpadla bez toho, aby ste museli vymeniť celý systém.

Odporúčame Vám aj tepelné čerpadlo Daikin Altherma Hybrid + multi, ktoré je kombináciou multi-split systému a hybridného tepelného čerpadla a je to kompletné riešenie na kombináciu klimatizácie a prípravy teplej pitnej vody.

Technológia LH tepelného čerpadla typu vzduch-voda

Vysoko-teplotné tepelné čerpadlá typu vzduch-voda sú ideálnym riešením pre rekonštrukcie a výmenu starých kotlovKompaktný dizajn vysoko-teplotného systému Daikin Altherma vyžaduje minimálny inštalačný priestor a bezproblémovo sa pripája k existujúcemu potrubiu a radiátorom. Takto si môžete užiť energetickú účinnosť tepelného čerpadla bez toho, aby ste museli vymeniť celý systém.

Získavaním obnoviteľnej energie zo vzduchu dokáže vysoko-teplotný systém Daikin Altherma ohrievať teplú vodu a dodávať ju pre domov udržateľným spôsobom. Využíva 65% obnoviteľnej energie získanej zo vzduchu a 35% z elektrickej energie. Dosahuje triedu energetickej účinnosti A+.

Aj pri technológii LH tepelného čerpadla typu vzduch-voda sa dá zvýšiť úspory za energiu pri príprave teplej pitnej vody kombináciou tepelného čerpadla a solárneho pripojenia.

 

Niektoré rozhodnutia sa robia ťažšie a niektoré ľahšie. V spoločnosti Gekotech Vám vieme poskytnúť odbornú radu alebo odpovede na vaše otázky, na základe čoho sa viete rozhodnúť, pre ktorý typ vykurovania, alebo chladenia sa máte rozhodnúť.  Zároveň Vám zabezpečíme kompletný servis  ohľadom získania štátnej dotácie na tepelné čerpadlá a fotovoltiku cez SIEA . Vaša spokojnosť je naším prvoradým cieľom.  Kontaktujte nás na +421 905 753 114, alebo emailom na  info@gekotech.sk

www.gekotech.sk/kontakt

Zdroj: www.daikin.sk