Uvažujete nad kúpou tepelného čerpadla? - Gekotech | Tepelné čerpadlá | Klimatizácie | Fotovoltaika | Rekuperácia
+421 905 753 114, Popradská 21, 06401 Stará Ľubovňa

Uvažujete nad kúpou tepelného čerpadla?

Uvažujete nad kúpou tepelného čerpadla?
Lukáš Guľáš

Potrebujem tepelné čerpadlo?

V prvom rade preto že sa to oplatí! Posúďte sami. Vykurovanie a príprava teplej pitnej vody priamo elektrinou, napríklad elektrickým kotlom, je tá najdrahšia alternatíva s vysokými prevádzkovými nákladmi, aj keď vstupné náklady sú nízke. Naproti tomu pri tepelnom čerpadle ide síce o investíciu s vyšším vstupným nákladom, ale zato s veľmi nízkymi prevádzkovými nákladmi. A to zatiaľ hovoríme ešte len o ekonomickom aspekte, dôležitý je aj aspekt, že tepelné čerpadlo je najekologickejším spôsobom vykurovania. Okrem prvoplánovej úspory peňazí, ste tak priateľskí aj k životnému prostrediu.

Oplatí sa mi to?

Čím dlhšia je životnosť tepelného čerpadla, tým väčšia je úspora v prevádzkových nákladoch a tak je aj zabezpečená návratnosť vstupnej investície. Porozhliadnite sa preto po renomovanej značke s dlhou tradíciou na trhu, so skúsenosťami vo vývoji nových technológií, inovácií a vlastnou výrobou jednotlivých komponentov, z ktorých tepelné čerpadlo pozostáva. Práve tú poslednú časť mnoho ľudí podcení, čo sa v budúcnosti nemusí vyplatiť, keď budú bezradne zháňať originálne diely. Pri tepelných čerpadlách Daikin to riešiť nebudete – všetky komponenty najvyššej kvality sú priamo od Daikin.

Ako si mám vybrať?

Od  tejto odpovede závisí, koľko ušetríte. Od správneho výberu výkonu tepelného čerpadla sa odvíja rýchlosť vašej návratnosti investície. Treba mať jasno, čo od tepelného čerpadla očakávate, teda či chcete len vykurovať, prípadne ešte vyrábať teplú pitnú vodu, alebo chcete aj chladiť. Aby ste sa nemuseli zapodievať technickými detailmi, odporúčame poradiť sa s naším technikom, ten je v téme ako doma a poradí vám.

Máte novostavbu alebo starší dom?

Našou prioritou je poskytnúť v komplexné riešenie energetiky v novostavbe – využite pomoc nášho projektanta vykurovania, ktorý podľa vstupných údajov určí tepelné straty objektu a požadovaný výkon tepelného čerpadla. Uľahčí to prácu realizačnej firme dodávajúcej vykurovací systém. V tomto bode pridávame aj jedno varovanie – spoliehajte sa na dobré referencie, nech nenatrafíte na „odborníka“, ktorý to chce spraviť podľa seba, lebo to tak bolo dobré aj minule, a neberie do úvahy odlišné podmienky od prípadu k prípadu.

Pri rekonštrukcii treba brať do úvahy to, ako sa zníži tepelná strata objektu, keď prebehnú rekonštrukčné stavebné práce, ako sú výmena okien, zateplenie fasády a podobne. Potom sa oplatí dať si nanovo vyrátať tepelné straty objektu. Nestojí to veľa, ale výrazne to pomôže pri určení požadovaného vykurovacieho výkonu, nakoľko pôvodný zdroj tepla môže byť zrazu nadhodnotený alebo už dosluhuje a bude ho treba nahradiť. Podstatné je vedieť, aké emitory tepla boli pôvodne použité a či budú vyhovovať aj novému zdroju tepla. Často je napríklad nákladné prejsť pri rekonštrukcii z radiátorov na podlahové vykurovanie, preto treba často staré radiátory vymeniť, zväčšiť ich plochu, alebo sa rozhodnúť pre vysokoteplotné tepelné čerpadlo.

Daikin Altherma 3 – líder na trhu s tepelnými čerpadlami

Daikin Altherma 3 je skvelým riešením pre vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody pre nízkoenergetické moderné domovy. Už tretia generácia úspešnej produktovej línie tepelných čerpadiel Daikin Altherma využíva značkovú technológiu Bluevolution s chladivom R-32 na dosiahnutie sezónnej účinnosti až do triedy A+++, nižších prevádzkových nákladov a až o 2/3 menšieho vplyvu na globálne otepľovanie.

Rozhodol som sa pre tepelné čerpadlo, čo ďalej…

Tepelné čerpadlo je najefektívnejší obnoviteľný zdroj energie pre váš dom a jednoducho ho skombinujete aj s ďalšími eko zariadeniami, čím docielite ešte úspornejšiu domácnosť. Tu je niekoľko konkrétnych príkladov: v kombinácii s moderným akumulačným zásobníkom dokážeme využiť slnečnú energiu s pomocou solárnych panelov alebo fotovoltaických článkov napríklad na podporu vykurovania alebo výroby väčšieho množstva teplej pitnej vody. Problémom nie je ani kombinácia s  klasickým krbom.